Pdks nedir, işletmelere neler kazandırır?

Personel Devam Kontrol Sistemi orta ve büyük ölçekli şirketlerde personellerin giriş-çıkış,maaş,avans,izin,vardiya,puantaj,sertifika vb. takibinin kart okuma,parmak okuma,yüz okuma,avuç içi damar okuma gibi donanım ve personel takip programı sayesinde en ekonomik ve en verimli şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

PDKS, şirketlere iş gücü kaybının önlenmesi gibi bir çok önemli konuda artı değer katmakla beraber insan gücüne bağımlı ve hatalara açık bir kontrol sisteminden çok daha verimlidir.

Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) işletmelere neler kazandırır?

Bilişim teknolojileri ürünü olan PDKS gerçek zamanlı ve hatasız bilgi aktarımı ile işletmelerin matematiksel analizler yaparak karlılıklarını arttırmalarını sağlar. İşletme karlılığı konusunda somut örnekler;

  • Saat-dakika hesabı ile normal ve fazla mesai bordrosu hazırlayabilirsiniz.
  • Artık personel takip formu ile uğraşmayacaksınız.
  • Her ay maaş zamanında personel maaş takibi ve personel izin takibi yapmayacaksınız.
  • Fazladan ödenen saat ücretlerinin ortadan kaldırılması,
  • Ay sonunda yapılan hesaplama ile her personelin toplamda kaç saat çalıştığı, kaç saat mesai yaptığı, kaç gün tatil yaptığı PDKS yazılımı aracılığı ile hatasız bir şekilde hesaplanır. Bu sayede işletme gereğinden fazla saat ücreti ödemez.

Örnek hesaplama: 100 personeli bulunan bir işletme, her personelin aylık 22 iş gününden toplamda 166 saat çalışması koşulu ile maaş ödenmektedir. İşletme 1 ayda toplamda 16600 çalışma saati için ödeme yapar. PDKS sistemi kurulduktan sonra bir işçinin günde ortalama 12 dakikadan toplamda aylık (12*22=264) 264 dakika eksik çalıştığı varsayılır ise işletmenin 100 personelden toplam 26400 dakika kaybı vardır.
İş gücü kaybının önlenmesi

Personel giriş ve çıkışlarının dakikası dakikasına kayıt altına alınması işletme yöneticilerinin üretim planlama konusundaki kararlarını doğrudan etkilemektedir. İşletmeler yaptıkları anlaşmalar dolayısı ile belirli tarihlerde belirli ürün teslimleri yapmak zorundadır. Üretim sürecinin aksamadan işleyebilmesindeki en önemli etken çalışma saatleridir. PDKS kullanan bir işletme, personellerin çalışma saatleri konusunda anlık bilgiye sahip olduğundan üretim sürecindeki olası bir aksamayı anında farkedebilir ve müdahele edebilir.

Taga Personel Takip Programı kontrol ve takip konularında PDKS ile insan gücü arasında karşılaştırılamayacak derecede büyük fark vardır.