RFID: Radio Frequency Identification: Radyo Frekanslı Tanımlama

Radyo Dalgaları kullanarak taşınan verinin kontrolü sağlanmış çalışma ortamında bilgiye dönüşmesidir.

RFID Teknolojisi canlı ya da cansız tüm nesnelerin takibinde kullanılabilir.

İkinci dünya savaşında radar teknolojisi ile kullanılmaya başlayan teknoloji bugün saniyede 1000 ve üzeri etiket okuyabilen, 100 lerce metre uzaktan algılama yapabilen ve içinde 1000 lerce karakter hafızalı bilgi alabilen çiplerle çalışır hale gelmiştir.

UHF PASİF RFID SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR

  • RFID okuyucuyu kontrol eden PC okuyucuya ‘etiketi oku’ komutunu gönderir
  • Okuyucu anten kablosu ile antene bağlıdır ve antenin etikete radyo sinyalleri göndermesini sağlar
  • Pasif durumdaki etiket sinyalleri alınca aktif hale gelir ve çipindeki datayı geri yansıtır
  • Geri yansıyan sinyaller anten tarafından yakalanır, okuyucuya iletir ve PC de bilgi olarak kullanılır.

ATIK YÖNETİM SİSTEMİ – AKILLI BELEDİYECİLİK ÇÖZÜMLERİ

Atık Toplama ve Yönetim hizmeti bir belediyede en çok yatırım yapılan alanlardan birisidir. Yıllık yakıt, bakım ve personel giderleri oldukça fazladır. Araçların sefer sayısına göre değil konteyner doluluk oranlarına göre

RFID Atık Yönetim sistemi ile her bir konteynerin ağırlık bilgisi ile birlikte , toplanma zamanı, konum bilgisi gibi tüm bilgiler anlık olarak ana sunucuya GSM üzerine aktarılır. Sistemi anlık olarak GIS tabanlı bir harita üzerinden takip edebilir ve yönetim panelinde günlük, haftalık aylık rapor alıp araçların verimleri ölçülebilir.

Sefer sayısına göre hakediş değil günlük hangi araç kaç adet konteyner ile işlem yaptı, kaç konteyner toplandı, araç tank ağırlık bilgisine kadar tüm bilgiler anlık olarak alınabilir.

Rota optimizasyon özelliği ile %30 lara varan verimlilik sağlanara belediyenin en büyük masraf kalemlerinden biri olan atık toplama ve yönetim hizmetinde verim sağlanmış olur.

PERSONEL LOKASYON TAKİP SİSTEMİ

Üretim yapan tüm işletmelerde, fabrikalarda sahadan bilgi toplamak;

  • üretim planlaması
  • maliyet hesaplaması
  • personelin doğru ve verimli kullanılması
  • kaynakların doğru yönetilmesi

gibi birçok konuda işletmeye avantaj sağlamaktadır.

RFID etiketleri ile fabrika alanında ya da üretimin herhangi bir anında bir ürün ya da personelin hangi konumda olduğu, hangi konumladan ne zaman geçtiği, ne kadar zaman aynı konumda kaldığı bilgileri toplanabilir. Bu bilgiler karar destek yazılımlarına gönderilerek yöneticilerin zamanlarını daha verimli kullanmasını sağlar.

 

PERSONEL LOKASYON TAKİP SİSTEMİ

Bu çözüm ile personelin hangi departmanda ne kadar vakit harcadığı, anlık rapor ile personel konum bilgisi ile alınabilir.

Geçiş ya da kontrol noktalarına yerleştirilern Pasif RFID Sistemleri ile mecut personel kimlik kartları tek ya da çift frekanslı çalışarak personelin hem bina ana girişlerinde turnikelerden kısa mesafe ile  hem de kontrol noktalarında ki uzak mesafe okuyucular ile algılanarak personel hareketlerini kayıt altına alır.

 

 

 

 

 

RTLS – ANLIK LOKASYON TAKİP AKTİF RFID SİSTEMİ

Aktif RFID sistemi , RTLS : Real Time Location System diye isimlendirilen anlık lokasyon belirleme sistemidir.

Pasif RFID ile karşılaştırıldığında aktfi RFID etiketleri belirlenen aralıklarda okuyuculara sinyal göndererek konum bilgisi paylaşırlar. Pasif RFID de belli bir kontrol ya da geçiş noktasındaki RFID sistemi ile aktif olan etiketlere nazaran aktif RFID etiketleri içindeki pil ile sürekli sinyal yayabilirler.

Pil ömürleri 1 ile 10 yıl arasında kullanım oranına göre değişebilir.

Personelin acil durumu bildirebileceği alarm butonu, hareket sensörü, sıcaklık sensörü, kemer sensörü gibi özellikler aktif RFID etiketlerine eklenebilir.